Włącz rozsądek za kierownicą, bo my nie zwalniamy w naszych działaniach na rzecz bezpieczeństwa
Pomimo nieustannych apeli o zachowanie rozsądku za kierownicą, stosowanie się do obowiązujących przepisów drogowych, zdjęcie nogi z gazu i kategoryczny zakaz jazdy po spożyciu alkoholu, które mają jeden ważny cel, zapewnić bezpieczeństwo nie tylko kierującym, ale również ich pasażerom i innym użytkownikom dróg, nadal znajdują się tacy, dla których stosowanie się do tych ważnych zasad wydawałoby się być nieważne. Miniony weekend na drogach powiatu wyszkowskiego to o 3 kierujących po alkoholu za dużo. Znaleźli się też tacy którzy wsiedli za kółko pomimo sądowego zakazu, bez uprawnień oraz tacy, którzy pędzili ponad 100 km/h przez obszar zabudowany. Każdy z nich odpowie za swoje zachowanie przed sądem.
W miniony weekend ( 29.11-1.12) policjanci z wyszkowskiej drogówki podejmowali szereg działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu. Zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów zarówno przez pieszych jak i kierujących, a wszystko po to, aby każdy z nich bezpiecznie dotarł do wyznaczonego celu. Niestety znaleźli się tacy, którzy za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem.
Kierujący skodą 45 latek nie wiedział, że pojazd którym się porusza był niesprawny technicznie. Policjanci zatrzymali go do kontroli w związku z brakami w oświetleniu. W trakcie kontroli okazało się, że siedzący za kierownicą mężczyzna ma w organizmie blisko 3 promile alkoholu. Jego pojazd usunięto na parking policyjny, a sam kierujący będzie tłumaczył się w sądzie nie tylko za stan techniczny pojazdu, ale przed wszystkich za to, że kierował w stanie nietrzeźwości. Grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami i wysoka kara finansowa.
34-latek jadący seatem, naruszył obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, jak się okazało nie tylko to miał „ za uszami”. Jego stan trzeźwości pozostawiał wiele do życzenia. Mężczyzna wydmuchał blisko 0,5 promila, a jakby tego było mało pojazd którym się poruszał nie posiadał aktualnych badań technicznych. Sprawa będzie miała swój finał w sądzie. Poza grzywną, w takich przypadkach sąd również orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Kierowca hondy, postanowił jechać przez Wyszków bez włączonych świateł nie zwracając uwagi chociażby na to, że był już środek nocy. Zatrzymany do kontroli wydmuchał blisko 2 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 24-latkowi, a pojazd którym się poruszał odholowali na parking policyjny. Mężczyzna odpowie przed sądem za jazdę w stanie nietrzeźwości, grozi mu do 3 lat więzienia, zakaz kierowania pojazdami i wysoka kara finansowa. Nie uniknie też odpowiedzialni za wykroczenie którego się dopuścił.
Za kierownicę toyoty wsiadł 29-latek, który został zatrzymany przez mundurowych w związku z tym, że zbagatelizował obowiązek jazdy z zapiętymi pasami bezpieczeństwa. W trakcie kontroli okazało się, że mężczyzna posiada czynny zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi. Za niestosowanie się do wyroku sądu grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności. Odpowiedział też za wykroczenie którego się dopuścił.
Byli też tacy kierujący, którzy zostali zatrzymani do kontroli drogowej w związku z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości. Mundurowi ujawnili 43 takich przypadków, spośród których jednemu z nich, 49-letniemu kierującemu bmw, funkcjonariusze zatrzymali na 3 miesiące prawo jazdy, w związku z tym, że pędził przez obszar zabudowany mając na liczniku ponad 100 km/h. Oprócz tego mężczyzna został ukarany mandatem karnym w wysokości 1500 zł, a z jego konta ubyło 13 punktów.
Kierujący oplem 47- latek jechał przez obszar zabudowany mając na liczniku 66 km/h ,dodatkowo w trakcie kontroli wyszło na jaw, że mężczyzna miał zatrzymane prawo jazdy w związku z przekroczeniem dopuszczalnej liczby 24 punktów karnych. Sprawa będzie miała swój finał w sądzie.
Przestrzegamy wszystkich kierowców przed zbytnim pośpiechem na drodze. Należy jeździć bezpiecznie, z prędkością dostosowaną do panujących warunków – natężenia ruchu i pogody. Apelujemy o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, także pieszym, że bezpieczeństwo na drogach zależy w głównej mierze od nas samych – od decyzji, które podejmujemy.
Autor: podkom. Wioleta Szymanik