System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni naszą tożsamość i pieniądze
Kieszonkowcy kradną nie tylko dla gotówkę. Nie pozwól im wykorzystać swojej tożsamości. Utraciłeś dokumenty? Nie ryzykuj! Zastrzeż je w Banku!
Kradzione dokumenty, takie jak dowód osobisty, prawo jazdy, paszport czy inny dokument tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych sytuacji. Pozyskane w ten sposób dane mogą zostać wykorzystane do celów przestępczych m.in. do wyłudzeń kredytów, kradzieży przedmiotów zakupionych z odroczonym terminem płatności lub pobranych z wypożyczalni oraz zawierania umów najmu w celu kradzieży wyposażenia.
Nie ryzykuj i nie zwlekaj! Jeśli zgubiłeś dokumenty lub zostały ci one skradzione, reaguj natychmiast. Nie dawaj szansy złodziejowi, aby przysporzył ci wielu niepotrzebnych i przykrych kłopotów. Zastrzeż dokumenty które utraciłeś. To tylko chwila. Aby dowiedzieć jak można się przed tym ochronić zachęcamy do zapoznania się z zawartymi na tej stronie informacjami: https://dokumentyzastrzezone.pl
O Systemie „ Dokumenty Zastrzeżone”
Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE, została objęta patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To ważne wsparcie potwierdza istotną rolę działań mających na celu ochronę tożsamości i bezpieczeństwa obywateli.
System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów.
Wystarczy zgłosić utracony dokument. Jak to zrobić?
Krok I
Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami (zobacz listę banków).
-
- Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu DZ, takich jak banki, operatorzy telefonii komórkowych oraz tysiące innych firm i instytucji.
- Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości).
- Można skorzystać z konta na stronie www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu)
Krok II
Powiadomienie Policji – o ile dokumenty utracono w wyniku przestępstwa.
Krok III
Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu
-
- informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie gov.pl.
Źródło: https://dokumentyzastrzezone.pl
Autor: podkom. Wioleta Szymanik