Oszustwa na ,,fałszywego" Policjanta i funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego
Policjanci codziennie przyjmują zgłoszenia od osób, które zostały oszukane przez fałszywych policjantów, fałszywych bankowców lub fałszywych wnuczków. Przestępcy wykorzystują każdą sposobność, by się wzbogacić. Często żerują na zaufaniu do instytucji publicznych i strachu potencjalnych ofiar przed utratą oszczędności życia. Kolejny raz apelujemy o nieprzekazywanie pieniędzy dzwoniącym do nas obcym osobom! Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o udział we wspólnej akcji i przekazanie pieniędzy!
We wtorek (15.04) do dwóch tego typu przestępstw doszło w powiecie wyszkowskim. Sprawcy działali w podobny sposób.
68- letnia mieszkanka powiatu wyszkowskiego na początku odebrała telefon od osoby podającej się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego, który podał imię i nazwisko. Mężczyzna podczas rozmowy poinformował, że ktoś zaciągnął kredyt na jej numer telefonu w kwocie 40 tys. i aby dotrzeć do sprawcy musi podać swoje hasło i login do konta bankowego. W tym momencie odmówiła podania danych, wówczas dzwoniący mężczyzna przełączył kobietę do innej osoby, która podawała się z prokuratora. „Fałszywy prokurator” oświadczył, że jeśli chce odzyskać pieniądze i ustalić sprawcę przestępstwa musi zrobić przelew. Następnie podał dane na które ma być dokonana transakcja. Kobieta postąpiła zgodnie z wydanymi instrukcjami, przez co straciła blisko 70 tys. zł.
Kolejną osobą którą próbowano oszukać była 61-letnia mieszkanka powiatu wyszkowskiego. Do 61-latki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Dzwoniący oszust w tym przypadku również podał imię i nazwisko. W trakcie rozmowy oświadczył, że rozpracowuje grupę przestępczą. Poprosił o pomoc w prowadzonej sprawie, ponieważ kobieta według niego również padła ofiarą oszustwa. Fałszywy policjant zasugerował, aby 61-latka skontaktowała się ze swoim bankiem i poprosiła o bankowość internetową. Kobieta rozłączyła się po czym udała się do placówki banku. Następnie skontaktowała się z fałszywym policjantem podając mu login i hasło. W trakcie rozmowy wtrącił się mężczyzna podający się za prokuratora, który poprosił kobietę aby wypłaciła gotówkę. Kobieta rozłączyła się i ponownie udała się do placówki banku. Tam dzięki czujności pracownika banku nie udało się wypłacić pieniędzy.
W związku z tymi zdarzeniami apelujemy do starszych mieszkańców powiatu wyszkowskiego o ostrożność.
Oszuści działają bezwzględnie tak manipulują rozmową, aby "wyciągnąć" jak najwięcej informacji a potem wykorzystać starszą osobę.
Nie podajmy przez telefon kwoty posiadanych oszczędności, które trzymamy w domu lub na koncie. Absolutnie nie wypłacajmy z banku pieniędzy.
Nie ulegajmy presji czasu którą wywierają na nas oszuści.
Pamiętajmy funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych sprawach przez telefon. Absolutnie nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy im lub innej „przysłanej” osobie.
Jeżeli odbierzemy telefon i ktoś będzie próbował nas oszukać, mówiąc że jest policjantem zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy co dalej robić powiedzmy o dziwnym telefonie komuś z bliskich.
Apelujemy, aby przestrzec rodziców i dziadków, że są osoby, które mogą próbować je wykorzystać do wyłudzenia pieniędzy.
Zwróćmy uwagę na osoby starsze mieszkające samotnie.
Każdy telefon gdy podejrzewamy, że może to być próba oszustwa prosimy zgłaszać na Policję pod nr tel 47 704 62 00 albo 112.
Autor: mł. asp. Ilona Puścian