Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – w powiecie wyszkowskim mamy już ponad 1000 zgłoszeń
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się coraz większą popularnością. Za pomocą tego narzędzia mieszkańcy powiatu wyszkowskiego aktywnie informują Policję o pojawiających się zdarzeniach mających wpływ na bezpieczeństwo. Od początku funkcjonowania mapy na naszym terenie zgłoszono ponad 1000 zagrożeń.
Od początku funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (październik 2016 rok) na terenie powiatu wyszkowskiego zgłoszono ponad 1000 zagrożeń, z czego prawie połowa została potwierdzonych przez policjantów. Do najczęściej wskazywanych przez użytkowników kategorii należy zaliczyć naruszenia związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym. Przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe parkowanie, niewłaściwa infrastruktura drogowa oraz inne zagrożenia mające wpływ na poczucie bezpieczeństwa w ruchu drogowym – takich potwierdzonych zgłoszeń było na terenie powiatu wyszkowskiego blisko 400.
W kategoriach prewencyjnych społeczność lokalna wykorzystując KMZB najczęściej wskazywała na spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych, miejsca grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją czy akty wandalizmu. Łącznie odnotowano ponad 70 tego rodzaju zgłoszeń.
Zachęcamy mieszkańców powiatu wyszkowskiego do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy ma możliwość osobistego wkładu w poprawę bezpieczeństwa. Obsługa KMZB jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na stronę internetową www.mazowiecka.policja.gov.pl i kliknąć w zamieszczony po prawej stronie baner KMZB. Po tym można już nanieść na mapę zagrożenie i w ten sposób poinformować Policję o niepokojących nas zjawiskach. W ciągu 5 dni zagrożenie zostanie zweryfikowane. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadadzą jej status „potwierdzone” i podejmą czynności zmierzające do wyeliminowania zagrożenia oraz zapobiegania stwierdzonym zagrożeniom.
Obecnie KMZB jest również dostępna jako aplikacja na telefon. Pobierając darmową aplikację Geoportal Mobile znajdziemy w niej zakładkę z dostępem do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki takiemu rozwiązaniu, posiadając smartfona i dostęp do internetu, Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa możemy mieć zawsze przy sobie. Dodatkowo, od lipca tego roku podczas nanoszenia zagrożenia na mapę mamy możliwość wprowadzania krótkiego opisu, a także dołączania zdjęć.
Przypominamy, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, które potrzebują natychmiastowej reakcji funkcjonariuszy. W takich przypadkach należy kontaktować się bezpośrednio z dyżurnym policji pod numerami alarmowymi 997 i 112.