Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Złe warunki atmosferyczne i brak ostrożności kierowców to skutek stłuczki za stłuczką!

Data publikacji 22.12.2017

Wyszkowscy policjanci w czwartkowe popołudnie i wieczór mieli pełne ręce roboty, a to za sprawą ośmiu zdarzeń drogowych. Pogoda i nieostrożność kierowców sprawiło, że na drogach powiatu wyszkowskiego zrobiło się bardzo niebezpiecznie.

Najbardziej niebezpieczna była droga z Wyszkowa do Leszczydołu Nowiny, gdzie w odległości kilkuset metrów miały miejsce dwa zdarzenia drogowe. Około godz. 14.00 na wysokości Nadleśnictwa zderzyły się dwa pojazdy: ciężarowa śmieciarka Mercedes oraz osobowy bus Volkswagen. Policjanci pracujący na miejscu ustalili, że do zderzenia doszło w momencie wykonywania manewru omijania pojazdu stojącego przez kierującego Mercedesem. Natomiast kierowca pojazdu marki Volkswagen jadąc w kierunku Porządzia po wyjechaniu z łuku drogi widząc omijające się pojazdy zaczął gwałtownie hamować w wyniku czego stracił panowanie nad pojazdem i zderzył się z ciężarówką. Kiedy w tym miejscu wyszkowska drogówka kończyła czynności, kolejni funkcjonariusze już musieli zająć się wyjaśnianiem kolizji z udziałem trzech samochodów na tej samej drodze. W obu tych zdarzeniach osoby zostały przewiezione do szpitala. Jedną poszkodowaną była kobieta w ciąży.

Do kolejnego zdarzenia doszło na równorzędnym skrzyżowaniu ul. Polnej i Piłsudskiego w Wyszkowie. Policjanci wyjaśniający to zdarzenie ustalili, że 55 letni rowerzysta nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu pojazdowi marki Opel Astra w wyniku czego doszło do zderzenia i mieszkaniec Wyszkowa z obrażeniami ciała został przetransportowany do lokalnego szpitala. Również na skrzyżowaniu ul. Żytniej i Piłsudskiego przyczyną kolizji było nieustąpienie pierwszeństwa, co doprowadziło do zderzenia VW Glofa z Hondą CR-V. Do stłuczki doszło także na skrzyżowaniu ul. Pułtuskiej z Geodetów. W tym przypadku 43 letni mieszkaniec Strych Wypych omyłkowo włączył bieg i uderzył w stojącą przed nim na czerwonym świetle Skodę Superb.

Poważnie wyglądające zdarzenie miało miejsce na łuku drogi w miejscowości Udrzynek. Kierujący  pojazdem marki Honda CR-V mieszkaniec Kolna nie zachował należytej ostrożności oraz nie dostosował prędkości jazdy do warunków panujących na drodze w wyniku czego wpadł w poślizg i doprowadził do zderzenia z jadącymi z naprzeciwka mieszkańcami Ostrowi Mazowieckiej. Oba pojazdy wpadły do przydrożnego rowu. Na szczęście nikt poważnie nie ucierpiał, a sprawca kolizji został ukarany mandatem karnym. We wszystkich zdarzeniach drogowych do których doszło także w Długosidole oraz na trasie K- 8 w miejscowości Budykierz kierujący byli trzeźwi.  Przyczyną zdarzeń było przede wszystkim niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach, które były bardzo trudne. Zalegało błoto pośniegowe i padał marznący deszcz ze śniegiem. Kierowcy nie zachowywali należytej ostrożności.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie apelują o ostrożność na drogach. W trosce o własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo innych apelujemy do kierujących autem, rowerzystów i pieszych o zachowanie ostrożności gdy na drodze panują trudne warunki pogodowe w postaci opadów śniegu lub marzniętego śniegu z deszczem.
 

Pamaiętajmy że, padający śnieg lub śnieg z deszczem oraz przymrozki sprawiają, że droga jest śliska, a czas hamowania auta znacząco się wydłuża. Wtedy kierujący nie zdąży natychmiast zatrzymać samochód. Ponadto towarzysząca opadom śliska nawierzchnia jezdni sprzyja stłuczkom i potrąceniom. Codziennie każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, z tym że te role zmieniają się. Raz jesteśmy kierującym innym razem pieszym czy rowerzystą. To od nas samych zależy czy na drodze będzie bezpiecznie. Nieważne czy jedziemy samochodem, rowerem czy też idziemy, zawsze jesteśmy odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo.

Niestety, nie wszyscy pamiętają o tym, że gdy temperatura jest na niewielkim plusie albo spada poniżej zera, a na drodze pojawia się śnieg, pada deszcz z mżawką, warunki na jezdni są wyjątkowo zdradliwe i należy jechać ostrożniej, wolniej i rozsądniej.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Pamiętajmy. Im lepiej zadbamy o nasz pojazd przed wyjazdem w drogę, tym bardziej poprawi się bezpieczeństwo nasze i innych osób podróżujących.

Kierowca powinien mieć zapewnione odpowiednie pole widzenia. Odśnieżone, oczyszczone z lodu i innych zabrudzeń muszą być przednie szyby, a także lusterka. Zabrudzone i oblepione śniegiem nie może być także oświetlenie zewnętrzne pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Śnieg zalegający również na dachu samochodu, pokrywie silnika, czy pokrywie bagażnika stwarza realne zagrożenie dla innych kierowców. Może on spaść na inne auto jadące za nami lub osunąć się na naszą szybę podczas hamowania.

Powrót na górę strony