Seniorze! Nie daj się oszukać!
Osoby starsze, często stają się ofiarami oszustów i naciągaczy. Samotne, ufne i pełne troski o bliskich, narażone są w większym stopniu na działania przestępców niż młodzi. Padają ofiarą oszustwa na wnuczka, na policjanta, na hydraulika, gazownika czy pracownika socjalnego.
Sposobów oszustw jest niestety bardzo wiele i z każdym rokiem pojawiają się nowe. W ostatnich latach przestępcy wpadają na coraz to nowe pomysły wykorzystując także telefony czy Internet czego efektem jest np. oszustwo na wnuczka, policjanta, pracownika administracji czy NFZ.
Ale ciągle też mamy do czynienia z oszustami, którzy uczą się wykorzystywać łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób. Oszuści grają na uczuciach osób starszych i potrafią nimi manipulować. Osoby starsze, samotne, emerytów, łatwiej jest przekonać np. do tego, że jeśli wpłacą określoną sumę pieniędzy uzyskają dodatek do emerytury czy renty. Oszuści bardzo często bazują na niewiedzy np. dotyczącej przepisów unijnych i próbują to wykorzystać wmawiając, że dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej w mieszkaniu zostanie wykonany remont instalacji wodociągowej czy gazowej.
Te wszystkie argumenty to tylko pretekst aby dostać się do mieszkania. Po wejściu do środka oszuści próbują odwrócić naszą uwagę i w tym czasie niepostrzeżenie zajrzeć do szafki w poszukiwaniu pieniędzy, biżuterii czy innych wartościowych przedmiotów.
O to kilka rad, jak nie paść ofiarą oszustów:
•Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.
• Jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.
• Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś wewnątrz domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
• Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach.
• Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.
Radzimy, aby zwracać szczególna uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.
Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.
W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie uczestniczą w prowokacjach z udziałem osób starszych i nie żądają pieniędzy – to chwyt oszustów!
O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997. Należy rozłączyć prowadzoną rozmowę z osobą którą podejrzewamy że może chcieć nas oszukać, a następnie wybrać numer alarmowy!
Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!
Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym.
PAMIETAJMY! Nie każdy kto dzwoni lub puka do drzwi ma uczciwe zamiary!