Aktualności

Nie! - cyberprzemocy. Debata szkolna

Data publikacji 20.02.2019

20 lutego w Zespole Szkół nr 3 w Wyszkowie odbyła się debata młodzieżowa dotycząca cyberprzemocy. To wydarzenie zostało zrealizowane w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu. Do przeprowadzenia spotkania zaproszono funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie.

Internet jest wspaniałym osiągnięciem cywilizacyjnym dającym szczególnie młodym osobom nieograniczone możliwości – pozyskiwania wiedzy, nawiązywania nowych kontaktów, porozumiewania się. Świat wirtualny poza wieloma walorami rozrywkowymi, informacyjnymi czy też edukacyjnymi to również źródło zagrożeń. O tym wszystkim można było się dowiedzieć podczas debaty dla młodzieży z Zespołu Szkół nr 3 w Wyszkowie.

Do wzięcia udziału w debacie zaproszono dyrekcję, pedagogów oraz młodzież i przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie.  W spotkaniu wzięło udział ponad 360 osób.

W zagadnienia cyberprzemocy wprowadziła zebranych st. sierż. Wioleta Szymanik z Zespołu ds. Nieletnich, zaprezentowano również filmy profilakyczne, będące podstawą do przeprowadzenia późniejszej dyskusji z młodzieżą.

 Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na:

  • zjawisko cyberprzestępczości jest powszechne i może dotknąć każdą z osób
  • przemoc rówieśnicza charakteryzuje się częstym korzystaniem z narzędzi jakie dają nowe technologie, portale społecznościowe itp.,
  • korzystając z portali społecznościowych, zamieszczając komentarze do publikacji  w lokalnych mediach należy zdać sobie sprawę z odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych,
  • nie można pozostawać biernym w sytuacji, kiedy osoba została pokrzywdzona w wyniku przemocy,
  • ważna rolę w zwalczaniu zjawiska cybeprzestępczości odgrywa świadomość społeczna, przez co należy prowadzić szerokie działania edukacyjne.

Istotnym elementem tych działań jest prowadzenie aktywnej profilaktyki ukierunkowanej na rozwijanie wśród młodzieży odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale i za rówieśników. Jednocześnie jest to odpowiedź na coraz większe zapotrzebowanie szkół na nowoczesną i samorealizującą formę prowadzenia edukacji, z nastawieniem na zagrożenia i przeciwdziałanie im.

 

st.sierż. Wioleta Szymanik

Powrót na górę strony