„NIEdzielni” kierowcy…
Mimo wielu policyjnych apeli, ostrzeżeń oraz poważnych konsekwencji karnych, na drogach wciąż zatrzymywani są nietrzeźwi kierowcy. Minionej niedzieli na drogach powiatu wyszkowskiego policjanci zatrzymali trzech kierowców „na podwójnym gazie”. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.
Pierwszego kierowcą zatrzymał patrol „drogówki” w Wyszkowie na ul. Kościuszki już przed godziną 7.00. 41-letni mieszkaniec gminy Wyszków, kierował hyundaiem mając w swoim organizmie pół promila alkoholu. Kolejnego kierowcę „wyeliminował” patrol SPPED o godzinie 15.00 w Turzynie. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, a w szczególności tych dotyczących ograniczeń prędkości. Wtedy zauważyli skuterzystę, którego tor jazdy mógł wskazywać, że jest nietrzeźwy. Jazda slalomem i bez kasku ochronnego na głowie zakończyła się zatrzymaniem do kontroli drogowej. Podejrzenie mundurowych szybko się potwierdziło. Przeprowadzanie badanie na zwartość alkoholu w organizmie 40-letniego wyszkowianina wykazało ponad promil.
Niechlubną rekordzistką tego dnia okazała się mieszkanka gminy Rząśnik, która spowodowała kolizję drogową i uciekła pieszo z miejsca zdarzenia drogowego. Jak wstępnie ustalili policjanci ruchu drogowego do kolizji doszło tuż przed 23.00 na skrzyżowaniu ulicy Wyszkowskiej i Lubielskiej w Rząśniku. Nietrzeźwa kierująca peugeotem jadąc od Porządzia ul. Wyszkowską nieprawidłowo wykonała manewr skrętu wjeżdżając na przeciwny pas ruchu doprowadzając do zderzenia z podróżującymi od miejscowości Bielino. Z relacji świadków wynikało, że kobieta jest nietrzeźwa. Miała chwiejny krok i wyczuwalna była woń alkoholu. Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania. 44-letnią kobietę odnaleźli w miejscu zamieszkania. Przeprowadzone badanie przez policjantów wykazało, że kobieta w swoim organizmie ma ponad półtora promila alkoholu.
Policjanci zatrzymali kierującym prawa jazdy. Teraz za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem. Muszą liczyć się z wysokimi karami finansowymi. Grozi im również kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Pamiętajmy, że alkohol znacznie pogarsza naszą koordynację ruchową w związku z czym zmniejsza naszą szybkość na podjęcie jakiejkolwiek reakcji na drodze. Każda ilość spożytego alkoholu ma wpływ na nasz organizm oraz jego funkcjonowanie. Niektórzy kierowcy wychodzą z założenia, że mocna kawa, zimny prysznic czy tłusty posiłek postawią nas na nogi. Może być to mylne uczucie, że dobrze się czujemy i jesteśmy w stanie prowadzić samochód. To wszystko nie sprawi, że w ciągu sekundy wytrzeźwiejemy.
Apelujemy do wszystkich, aby zdjąć nogę z gazu, dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, i pod żadnym pozorem nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu, bądź środka działającego podobnie Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu swojej trzeźwości, sprawdźmy to w najbliższej jednostce Policji. To nic nie kosztuje, a może uratować życie Twoje i innych.
podkom. Damian Wroczyński