Aktualności

Uwaga na nowy sposób oszustwa – na zdalny pulpit. Kolejni pokrzywdzeni na Mazowszu

Data publikacji 18.11.2020

Kradzież dokonuje się dosłownie na oczach ofiar, ludzie tracą dziesiątki tysięcy złotych, za pełną ich zgodą i przy użyciu legalnego oprogramowania. Tak działa nowy sposób oszustw zwany “na zdalny pulpit”. W różnych wariantach mogą się one zaczynać od problemu z komputerem lub od wizji zarobienia dużych pieniędzy. Niestety mieszkaniec powiatu makowskiego, który wczoraj zgłosił się do ostrołęckiej komendy uległ pokusie zarobienia dużych pieniędzy i udostępnił obcej osobie dostęp do bankowości elektronicznej swojego rachunku bankowego. W ten sposób stracił prawie 70 tysięcy złotych, na prawie połowę tej kwoty zaciągnął kredyt. Pamiętajmy, że dane do naszego konta są danymi szczególnie wrażliwymi i nikomu nie powinniśmy ich udostępniać! W takich przypadkach doskonale sprawdzi się także zasada ograniczonego zaufania.

Jeszcze niedawno przypominaliśmy o tym, że najczęściej osobami okradzionymi są seniorzy, a już oszuści posługują się nowymi metodami. W tego rodzaju oszustwach chodzi o to, aby namówić ofiarę na zainstalowanie w pełni legalnego i uczciwego programu do zdalnej obsługi komputera, bądź nakłonić potencjalną ofiarę do udostępnienia danych do logowania kont bankowych ofiary kusząc ją przy tym wizją szybkiego zysku.

Zdarza się, że ofiara najpierw namawiana jest do skorzystania z jakiejś usługi finansowej, ale potem występuję “problemy techniczne” i do akcji wkracza “konsultant”. Konsultant “wspiera” ofiarę przez tzw. zdalny pulpit.

Taki właśnie fałszywy konsultant zadzwonił 7 października bieżącego roku do 65 - letniego mieszkańca powiatu makowskiego. Mężczyzna mówiący z obcym akcentem po przedstawieniu się powiedział swojemu rozmówcy, że na jego koncie znajduje się bitcoin o wartości 35000 złotych. Kryptowaluta według ,,konsultanta” znalazła się na jego rachunku bankowym, ponieważ kiedyś nie odebrał on z banku pieniędzy, a te zostały zainwestowane i przyniosły mu tak wysoki zysk.

W trakcie rozmowy mężczyzna powiedział też, że powyższą transakcją na jego koncie zainteresował się już nadzór finansowy. Oszust dodał, że szybko chce przelać mu pieniądze za ,,tego” bitcoina i w tym celu musi on otrzymać dostęp do logowania konta 65 – latka oraz założyć aplikację do zdalnego sterowania pulpitem, na co ten wyraził zgodę.

Po zalogowaniu oszust przez kilka dni dokonywał przelewów, a nieświadomy właściciel konta osobiście je zatwierdzał. Dodatkowo pokrzywdzony dał się namówić oszustowi do wzięcia kredytów na sumę 30 tysięcy złotych.

Ostatecznie mieszkaniec powiatu makowskiego stracił w okresie od 7 do 13 października bieżącego roku prawie 70 tysięcy złotych.

Apelujemy o daleko idącą ostrożność podczas otrzymania tego rodzaju telefonów, bądź informacji. Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym powinniśmy stosować zasadę ograniczonego zaufania i nikomu nie udostępniać danych logowania do naszych rachunków bankowych!

Powrót na górę strony