Trudne warunki na drogach – apelujemy o ostrożność. Niektóre wczorajsze kolizje wyglądały groźnie
Na drogach panują bardzo trudne warunki spowodowane opadami marznącego deszczu, śniegu oraz mgły. Wczoraj wyszkowscy policjanci odnotowali siedem kolizji na terenie naszego powiatu. Niektóre ze zdarzeń wyglądały bardzo poważnie. Apelujemy do kierowców o szczególną ostrożność i dostosowanie prędkości do warunków na drodze.
Na drogach panują bardzo trudne warunki. Opady śniegu, który zalega na drogach i poboczach, marznący śnieg i gęsta mgła powodują, że nawierzchnia jest śliska a widoczność mocno ograniczona. Wczoraj policjanci odnotowali siedem kolizji drogowych. Zdarzenia spowodowane były brakiem ostrożności, czy niedostosowaniem przez kierowców stylu jazdy do panujących warunków. Niektóre ze zdarzeń wyglądały bardzo poważnie.
Do pierwszego groźnego zdarzenia drogowego doszło o godzinie 7.40 na ul. Bielińskiej w Brańszczyku. Ze wstępnych ustaleń policjantów drogówki wynika, że 29-letni kierowca opla astry podczas wykonywania manewru włączania się do ruchu z parkingu sklepu wpadł w poślizg w wyniku czego wjechał na pas ruchu wprost pod nadjeżdżającą merivę.
Do drugiej groźnej kolizji doszło o godzinie 8.45 w miejscowości Leszczydół Nowiny. Na całe szczęści w czołowym zderzeniu pługopiaskarki z oplem nikt nie został ranny. Z ustaleń policjantów pracujących na miejscu wynika, że 21-letnia kierująca osobówka nie dostosowała prędkości do panujących warunków na drodze, zjechała na przeciwległy pas ruchu i zderzyła się z jadącą z naprzeciwka pługopiaskarką.
Kierowcy wszystkich zdarzeń wczoraj byli trzeźwi. Drogi w czwartkowy poranek z uwagi na opady atmosferyczne oraz mróz były zaśnieżone i oblodzone.
Przypominamy, że takie warunki wymagają od kierowców większej koncentracji i ostrożności. Droga hamowania jest zdecydowanie dłuższa, zmniejsza się widoczność. Brak ostrożności podczas kierowania pojazdem może mieć niebezpieczne konsekwencje. Dostosujmy prędkość do sytuacji na jezdni. Pamiętajmy o kilku zasadach bezpieczeństwa.
- zachowajmy bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu, która pozwoli nam w porę zareagować i zahamować w razie potrzeby,
- dostosujmy odpowiednią prędkość, nie zawsze ta dopuszczalna, będzie bezpieczna, szczególnie w sytuacji, gdy jezdnia będzie oblodzona i śliska,
- nie hamujmy gwałtownie oraz nie wykonujmy gwałtownych skrętów kierownicą- łatwo wówczas wpaść w poślizg,
- zachowajmy ostrożność i czujność w momencie zbliżania się do przejść dla pieszych ,
- bądźmy czujni przejeżdżając w rejonie łąk lub zbiorników wodnych, w tych rejonach droga przeważnie jest śliska.
Ostrzeżenia kierujemy także do pieszych. Zalecamy zwiększenie ostrożności zwłaszcza podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Pieszy powinien także zadbać o to by być widocznym, szczególnie podczas zmroku. Dlatego policjanci przypominają o umieszczaniu w widocznych miejscach elementów odblaskowych. Elementy takie znacznie zwiększają widoczność pieszego, co wpływa na bezpieczeństwo tej osoby.
kom. Damian Wroczyński