Uczniowie z Wyszkowa w Biurze Historii i Tradycji Policji
22 marca 2017 roku Biuro Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji odwiedzili uczniowie klas o profilu policyjnym IV Liceum Ogólnokształcącego w Wyszkowie.
W przededniu uroczystości upamiętniających zbrodnię katyńską zaprezentowano młodzieży wystawę i fotografie autorstwa Aleksandra Załęskiego, obrazujące prace ekshumacyjne prowadzone w Miednoje. Obecnie znajduje się tam Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają funkcjonariusze Policji Państwowej, zamordowani na przełomie kwietnia i maja 1940 roku przez NKWD. Uzupełnieniem ekspozycji był pokaz filmów edukacyjnych pt.: „Miednoje 1940”, „Czekałam jak Penelopa” oraz „Policja Państwowa we wschodnich okręgach II RP”.
Podczas spotkania omówiono organizację i historię Policji Państwowej. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się kilku ciekawostek o komendantach głównych PP, zasłużonych dla formacji funkcjonariuszach, kapelanach, szczegółach umundurowania oraz specyfice służby policyjnej, związanej z obowiązkiem podporządkowania się dyscyplinie służbowej i wykonania rozkazu przełożonych.
Wizyta zakończyła się na dziedzińcu Komendy Głównej Policji, gdzie znajduje obelisk poświęcony poległym policjantom, przed którym corocznie, w kwietniu, odbywają się uroczystości upamiętniające pomordowanych na Wschodzie funkcjonariuszy Policji Państwowej.
Biuro Historii i Tradycji Policji KGP/mw