Aktualności

Trwają żniwa! Uważajmy na maszyny rolnicze i zachowajmy bezpieczeństwo w trakcie prac polowych

Data publikacji 26.07.2021

W związku z trwającymi żniwami na drogach możemy zaobserwować coraz większy ruch sprzętu rolniczego. W związku z tym wyszkowscy policjanci apelują do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie rozwagi, ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominamy, że według obowiązującego prawa, kombajnem z hederem z przodu można jeździć wyłącznie podczas wykonywania prac na polu!

Rozpoczęły się żniwa, więc i kombajnów na drodze przybyło, a co za tym idzie również większe ryzyko wypadków. Podczas prac polowych każda minuta się liczy, więc często świadomie kierowcy kombajnów rezygnują z demontażu hedera na czas dojechania drogą publiczną do pól. Niestety takie zachowanie może mieć tragiczne konsekwencję.

Uczulamy, że prowadzących maszyny rolnicze również obowiązują zasady ruchu drogowego. Rolnik poruszając się kombajnem po drogach publicznych, ma obowiązek zdemontowania znajdującego się z przodu pojazdu zespołu żniwnego i przetransportowania go na specjalnym wózku. W przeciwnym wypadku kombajnista popełnia wykroczenie, za które może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych.

Nie zapominajmy, że w okresie wakacji trwają wzmożone prace związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego i właśnie wtedy najczęściej dochodzi do wypadków podczas prac polowych. Ich przyczyną zwykle jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa związanego zarówno z przygotowaniem maszyn do pracy, jak również samej obsługi urządzeń rolniczych i pośpiech, bądź wykonywanie prac pod wpływem alkoholu.

Chwila nieuwagi i zmęczenie podczas wykonywania z pozoru prostych czynności niejednokrotnie może skończyć się tragicznie. Dlatego apelujemy, aby do wykonywania swoich obowiązków nie podchodzić rutynowo.

Często zdarza się, że już dzieci w wieku przedszkolnym potrafią uruchamiać maszyny rolnicze, niestety często takie postępowanie jest robione za przyzwoleniem rodziców. Małe dzieci muszą być świadome, iż są prace których wykonywać nie powinny, bo zwyczajnie do nich nie dorosły. Mają za mało sił, brakuje im wyobraźni, doświadczenia, nie potrafią właściwie ocenić niebezpieczeństwa, przewidzieć skutków swoich poczynań i skutków swojego działania.

Nie zapominajmy, że to właśnie my dorośli powinniśmy myśleć nie tylko za siebie, ale także za nasze pociechy. Chwila pośpiechu, bądź lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa, jak pokazują poprzednie lata może mieć tragiczny finał.

 

kom. Damian Wroczyński

 

Powrót na górę strony