Aktualności

Przejechała przez przejazd kolejowy chwilę przed pociągiem

Data publikacji 06.06.2022

Wyszkowscy policjanci zatrzymali do kontroli volkswagena, którego kierująca bez zatrzymania przejechała przez przejazd kolejowy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że za chwilę miał przejechać pociąg. W tym czasie sygnalizator wyświetlał migające czerwone światło, wydawał dźwiękowy sygnał ostrzegawczy, a zapory zaczęły się zamykać. Kobieta wcisnęła na gaz i przepędziła na drugą stronę. Zgodnie z nowym taryfikatorem za to wykroczenie wyszkowianka otrzymała mandat karny w wysokości 2 000 złotych oraz 6 punktów karnych.

W niedzielę około godziny 12.30 wyszkowscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej volkswagena. 45-letnia kierująca volkswagenem na ulicy 3 Maja w Wyszkowie przejechała przez przejazd kolejowy w czasie kiedy sygnalizator świetlny wyświetlał migające czerwone światło oraz wydawał ostrzegawczy sygnał dźwiękowy, co oznaczało zakaz wjazdu na przejazd kolejowy. Również zapory zaczęły się zamykać co wskazywało, że za chwilę nadjedzie rozpędzony pociąg. Od popełnienia tak wykroczenia kierującej nie powstrzymał nawet fakt, że obok przejazdu stał policyjny oznakowany radiowóz.  Kobieta wcisnęła pedał gazu i przepędziła na drugą stronę. Mundurowi włączyli sygnały świetlne oraz dźwiękowe i ruszyli za nieodpowiedzialną kobietą. Za popełnienie tak poważnego wykroczenia drogowego 45-letnia mieszkanka Wyszkowa otrzymała mandat w wysokości 2.000 złotych oraz 6 punktów karnych. Kobieta nie kwestionowała swojej winy.

Policjanci przypominają! Zgodnie z obowiązującymi przepisami za wjazd na przejazd kolejowy poprzez ominięcie zapór lub półzapór, wjazd na przejazd jeśli opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie ich nie zostało zakończone oraz wejście lub wjazd na przejazd kolejowy za sygnalizator lub za inne urządzenie nadające sygnały, przy sygnale czerwonym, czerwonym migającym lub dwóch na przemian migających sygnałach czerwonych podlega karze aresztu, ograniczenia wolności oraz grzywny w wysokości nie niższej niż 2.000 złotych. Pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejazdu kolejowego zachować szczególną ostrożność. Na przejazdach strzeżonych należy zwrócić uwagę na sygnały świetlne oraz zapory. Jeżeli sygnały świetlne są włączone, a zapory się opuszczają, bądź są w trakcie podnoszenia pod żadnym pozorem nie należy wjeżdżać, ani wchodzić na przejazd kolejowy. Przy niestrzeżonych przejazdach kolejowych należy bezwzględnie zastosować się do znaku "STOP” oraz linii bezwarunkowego zatrzymania. W przypadku braku widoczności spowodowanej opadami atmosferycznymi, mgłą, czy ukształtowaniem terenu, należy otworzyć okno w pojeździe. Nadjeżdżający pociąg słychać, a maszynista przy dojeździe do przejazdu daje sygnał ostrzegawczy.

 

kom. Damian Wroczyński

Powrót na górę strony