Największa akcja edukacyjno-profilaktyczna w Wyszkowie. Za nami III Zlot WiP
Fantastyczna atmosfera, przyjacielskie relacje oraz ogrom pozytywnej energii i serdecznych uśmiechów. W taki właśnie sposób za pomocą kilku słów można podsumować III Zlot Wychowania i Profilaktyki, który 11 czerwca odbył się w Wyszkowie. W największej tegorocznej akcji edukacyjno-profilaktycznej na Mazowszu udział wzięło ponad 400 uczestników. Przesłaniem wydarzenia było kreowanie wśród młodzieży twórczej profilaktyki rówieśniczej.
Zlot WiP został zorganizowany z myślą o wszystkich którzy poprzez twórczą profilaktykę chcą przeciwdziałać zjawiskom patologii społecznej. To wydarzenie było głosem młodzieży w profilaktyce uzależnień. Głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie społeczności kreującej wśród rówieśników modę na życie wolne od uzależnień i przemocy rówieśniczej oraz zmniejszenie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej, poprzez kształtowanie aktywnych społecznie i umacnianie asertywnych postaw.
Organizatorem profilaktycznej akcji była Gmina Wyszków wspólnie Komendą Powiatową Policji w Wyszkowie
Profilaktyka dla młodych tworzona przez młodych okazuje się niezwykle skuteczna. W sobotę w czasie wolnym od zajęć szkolnych w Hali Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji spotkała się młodzież gminy Wyszków by rozmawiać o sprawach trudnych, jednocześnie pokazując, że profilaktyka nie musi być nudna. Do Wyszkowa przyjechało ponad 400 osób, którzy uczestniczyli w 12 warsztatach teatralnych, wokalnych, tanecznych i wielu innych prowadzonych przez zawodowych instruktorów. Nie zapomniano również o nauczycielach i opiekunach młodzieży dla których przeprowadzono specjalistyczne zajęcia z zakresu zachowań behawioralnych.
Nim jednak zabrzmiały pierwsze akordy, już w piątek do późnych godzin nocnych pracowała grupa sztabowa by dopiąć każdy szczegół na ostatni guzik. Efekty pracy organizatorów było widać w sobotę tuż po godzinie 10.00, kiedy odbyło się uroczyste otwarcie III Zlotu WiP. Za nim uczestnicy udali się na wybrane przez siebie warsztaty nie mogło obejść się bez animacji społecznościowych, w tym m.in. „wygłupiaczka”, „czekolady” i belgijki.
Efekty całodziennej pracy na sobotnich warsztatach młodzież zaprezentowała podczas wieczornej gali finałowej. Pokaz tańca jazzowego uczestnicy przygotowali pod okiem Jerry’ego Kowalczyka, tańca hip hopowego – Luizy Malinowskiej, improwizacji teatralnej – Renaty Zmaczyńskiej-Zadrożnej, samby brazylijskiej – Sylwii Raznej, zumby – Magdaleny Kurdej, sztuk walki – Andrzeja Grajczyka. Młodzież tworzyła również makramy – pod kierunkiem Klaudii Sadowskiej, uczyła się śpiewu - Marty Król, pirografii i dekupażu - Katarzyny Wieczorek. Odbyły się też warsztaty kulinarne i wizażu.
Przepięknych występów pogratulowali młodzieży zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wyszkowie mł. insp. Mariusz Gibała.
kom. Damian Wroczyński