Aktualności

Debata „Świadomy Senior - Bezpieczny Senior”

Data publikacji 17.11.2022

Wczoraj w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie odbyła się, zorganizowana przez wyszkowskich policjantów, debata społeczna poświęcona seniorom pn. „Świadomy Senior - Bezpieczny Senior”. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać praktycznych porad dotyczących ich bezpieczeństwa, ale także poznać metody działania oszustów i sposoby ich unikania. Seniorom zaprezentowano aplikacje Moja Komenda i Krajowa Mapa Zagrożeń. Uczestnicy debaty przekazali funkcjonariuszem problemy i spostrzeżenia jakie napotykają w codziennym życiu.

Debata pod hasłem „Świadomy Senior - Bezpieczny Senior” odbyła się w sali konferencyjnej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie. Spotkanie otworzył Komendant Powiatowy Policji w Wyszkowie podinsp. Mariusz Sycik,  który wprowadził seniorów w omawiane tematy dotyczące ich bezpieczeństwa w domu i w miejscach publicznych. Komendant zwracał uwagę seniorów na rozmaite oszustwa i związane z nimi zagrożenia, w szczególności metodą "na policjanta/wnuczka". Nie zabrakło też porad jak zachować się w przypadku natarczywych domokrążców i na pokazach sprzętu gospodarstwa domowego oraz w jaki sposób zapobiegać, jak pomóc i co zrobić, gdy zaginie osoba starsza. Wskazano, że np. posiadanie przez seniora zegarka z wbudowanym modułem gps znacząco może skrócić poszukiwania, a co za tym idzie ocalić życie. Komendant wskazał również zagrożenia związane z obrotem pieniędzmi i transakcjami internetowymi. W tym miejscu dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszkowie Małgorzata Ślesik-Nasiadko zaprosiła wszystkich zainteresowanych do zapisów na bezpłatne kursy internetowe.

Po tym wystąpieniu  podkom. Daniel Tryc, kierownik Ogniwa Kontroli Ruchu Drogowego omówił z seniorami zasady bezpiecznego poruszania się po drogach,  zarówno jako pieszych jak i rowerzystów.

Następnie głos zabrał kierownik Rewiru Dzielnicowych asp.szt. Adam Pieńczuk, który przybliżył istotę pracy dzielnicowych i ich rolę dla lokalnego społeczeństwa, jako funkcjonariusza pierwszego kontaktu.

Po tym wystąpieniu Naczelnik Wydziału Prewencji nadkom. Piotr Ungrowski omówił  zasady działania aplikacji Moja Komenda, wskazując na jej funkcjonalność  i zaprezentował film instruktażowy.

Następnie Ekspert Wydziału Prewencji podinsp. Tomasz Marcinkiewicz omówił z seniorami zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń, wskazując, iż jest to  interaktywne narzędzie, dzięki któremu można zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i zagrożeń w danej lokalizacji, ale również udział społeczeństwa  we  wskazaniu miejsc, na które lokalne służby powinny zwrócić szczególną uwagę. Na zakończenie odbyła się dyskusja podczas której uczestnicy debaty przekazali funkcjonariuszem problemy i spostrzeżenia jakie napotykają w codziennym życiu.

Podsumowaniem debaty było sporządzenie ankiety przez wszystkich uczestników.

Autor: mł.asp. Wioleta Szymanik

Powrót na górę strony