Aktualności

Oszuści kolejny raz zaatakowali metodą „ na wypadek”. Seniorka straciła oszczędności

Data publikacji 26.06.2023

Oszuści działający metodą „na wypadek” podjęli kolejne próby wyłudzenia pieniędzy od mieszkańców powiatu wyszkowskiego. 89 – letnia mieszkanka Wyszkowa podczas telefonicznej rozmowy uwierzyła, że jej syn spowodował śmiertelny wypadek, ale uniknie kary, gdy wpłaci grzywnę. Kobieta stracił 30 tysięcy złotych. W innym przypadku senior w ostatniej chwili zorientował się, że może paść ofiarą przestępców.

W miniony weekend policjanci zostali powiadomieni przez 89 – letnią mieszkankę Wyszkowa o oszustwie. Kobieta przekazała, że na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna, który podał się za jej syna. Z relacji podszywającego się syna wynikało, że potrącił kobietę w 9 miesiącu ciąży. W wyniku poniesionych obrażeń ciężarna wraz z dzieckiem zmarli. Aby mężczyzna mógł uniknąć więzienia potrzebował pieniędzy.

Do rozmowy włączył się kolejny oszust, podający się za policjanta. Potwierdził on, że aby syn został zwolniony musi wpłacić grzywnę. Seniorka przekazał, że ma jedynie 30 tysięcy złotych. Oszust  powiedział, że na początek wystarczy i poinstruował kobietę aby pieniądze  włożyła do białej koperty i reklamówki, a następnie przekazał osobie która zgłosi się za kilka minut. Seniorka wykonała polecenia, wyszła przed dom i przekazała pieniądze oczekującej przed furtką kobiecie. W ten sposób 89-latka straciła oszczędności.

Również w weekend podobny telefon otrzymał 78-letni mieszkaniec Wyszkowa. Historia była podobno. Tym razem śmiertelny wpadek miała spowodować córka seniora. Na całe szczęście mężczyzna w ostatniej chwili zorientował się, że może zostać oszukany. Kiedy po pieniądze zgłosiło się dwóch mężczyzn 78-latek odmówił wydania 120 tys. złotych i oświadczył, że pieniądze przekaże w Komendzie Powiatowej Policji w Wyszkowie. Wtedy oszuści uciekli, a mężczyzna od razu zgłosił się do policjnatów i poinformował o całej sytuacji.

Ostrzegamy seniorów przed oszustami. Przypominamy jak należy postąpić:
Policjanci poszukują sprawców i nadal apelują  o ostrożność oraz rozwagę w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc na telefon stacjonarny usiłują wyłudzić pieniądze. 
W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy natychmiast należy się rozłączyć i skontaktować się z krewnym, który miał znaleźć się w trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny.  Nie wolno działać w pośpiechu ulegając presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel. Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie przyjść do najbliżej jednostki Policji lub zadzwonić na numer alarmowy 112.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są seniorzy, którzy od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystują stare książki telefoniczne w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres.

Pamiętajmy ostrzec naszych bliskich z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa. 
Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.  

 

kom. Damian Wroczyński

 

Powrót na górę strony